Skip To Main Content
 

Beaverton Schools

Staff Directory

Search for staff member

Administration

Jonathon Sanchez

Jonathon Sanchez

PRINCIPAL
Yuliana Rodarte

Yuliana Rodarte

ASSISTANT PRINCIPAL

Office Support

Maria Calderon

Maria Calderon

PARA EDUCATOR I, REGISTRAR
Chad Freiboth

Chad Freiboth

TECHNOLOGY SUPPORT SPECIALIST I
Mariah Mercado

Mariah Mercado

OFFICE ASSISTANT IV
Rebecca Yandow

Rebecca Yandow

REGISTRAR

Student Services

Kimberly Bartholomew

Kimberly Bartholomew

NURSE
Maria Calderon

Maria Calderon

PARA EDUCATOR I, REGISTRAR
Eric Cismesia

Eric Cismesia

COUNSELOR
Peggy Delay

Peggy Delay

PSYCHOLOGIST
Robin Falck

Robin Falck

EARLY CHILDHOOD CARE PROVIDER, PARA EDUCATOR I
Hannah Hardt

Hannah Hardt

TEACHER ON SPECIAL ASSIGNMENT
Lynn Kramer

Lynn Kramer

TEACHER ON SPECIAL ASSIGNMENT
Kelly Logan

Kelly Logan

INTERNATIONAL BACCALAUREATE COORDINATOR, COUNSELOR
Osheyana Martinez

Osheyana Martinez

OFFICE ASSISTANT II, LIBRARY MEDIA ASSISTANT
Jessica Pierce

Jessica Pierce

TEACHER ON SPECIAL ASSIGNMENT
Alison Pryor

Alison Pryor

PSYCHOLOGIST
Jeremy Trotter

Jeremy Trotter

COUNSELOR
David Welsh

David Welsh

CONTINUING EDUCATION FOR YOUNG PARENTS (CEYP), PE/HEALTH, TEACHER ON SPECIAL ASSIGNMENT
Alex Wills

Alex Wills

CAMPUS SUPERVISOR
Erin Wirtz

Erin Wirtz

SOCIAL WORKER
Smiljka Zezelj

Smiljka Zezelj

PARA EDUCATOR II

Teachers

Cynthia Boland

Cynthia Boland

SECONDARY TEACHER, SCIENCE TEACHER
Alison Diemer

Alison Diemer

MATH TEACHER, SECONDARY TEACHER
Corinne Erceg

Corinne Erceg

ALTERNATIVE SCHOOL
Maura Faria

Maura Faria

ALTERNATIVE SCHOOL
Karey Glessing

Karey Glessing

ALTERNATIVE SCHOOL
Kendall Jensen

Kendall Jensen

BIO/CHEM/PHY
Kelly Koenig

Kelly Koenig

ALTERNATIVE SCHOOL
Samuel Koss

Samuel Koss

EVENING ACADEMY TEACHER
Sophia Lamothe

Sophia Lamothe

LANGUAGE ARTS, CONTINUING EDUCATION FOR YOUNG PARENTS (CEYP)
Xinyue Lu

Xinyue Lu

MATH TEACHER
Andrea Niemiec

Andrea Niemiec

MATH TEACHER, ESL TEACHER
Eric Passes

Eric Passes

ALTERNATIVE SCHOOL
Brian Sedey

Brian Sedey

SOCIAL STUDIES
Jillian Sheffield

Jillian Sheffield

HOME ECONOMICS, CONTINUING EDUCATION FOR YOUNG PARENTS (CEYP)
John Stapleton

John Stapleton

SOCIAL STUDIES
Kathleen Valle

Kathleen Valle

ALTERNATIVE SCHOOL
David Welsh

David Welsh

CONTINUING EDUCATION FOR YOUNG PARENTS (CEYP), PE/HEALTH, TEACHER ON SPECIAL ASSIGNMENT
Robert Wood

Robert Wood

LANGUAGE ARTS

Special Education

Liz Ferris

Liz Ferris

RESOURCE ROOM TEACHER
Carolyn Griffith

Carolyn Griffith

SPEECH PATHOLOGIST
Kevin Kirk

Kevin Kirk

RESOURCE ROOM TEACHER

CEYP Daycare

Kortney Dunn

Kortney Dunn

EARLY CHILDHOOD CARE PROVIDER
Robin Falck

Robin Falck

EARLY CHILDHOOD CARE PROVIDER, PARA EDUCATOR I
Susan Kaufman

Susan Kaufman

EARLY CHILDHOOD CARE PROVIDER
Sophia Lamothe

Sophia Lamothe

LANGUAGE ARTS, CONTINUING EDUCATION FOR YOUNG PARENTS (CEYP)
Jillian Sheffield

Jillian Sheffield

HOME ECONOMICS, CONTINUING EDUCATION FOR YOUNG PARENTS (CEYP)
David Welsh

David Welsh

CONTINUING EDUCATION FOR YOUNG PARENTS (CEYP), PE/HEALTH, TEACHER ON SPECIAL ASSIGNMENT
Mya White

Mya White

EARLY CHILDHOOD CARE PROVIDER, NUTRITION SERVICES ASSISTANT I

Nutrition Services

Erica Jarrett

Erica Jarrett

Mya White

Mya White

Custodial

James Lazur

James Lazur

Pablo Mauricio

Pablo Mauricio